Czy zdawałeś sobie sprawę, że powstańcy umieszczający obrazy żółwia na ścianach mieli na celu przekazanie, aby robotnicy produkujący broń w fabrykach pracowali wolniej? Miało to na celu spowolnienie armii przeciwnika, aby Polacy mieli więcej czasu.
Niezwykłe znaczenie dla Powstańców miały kanały. Ewakuowano tamtędy cywilów i żołnierzy, przeprowadzono zasadzki na Niemców, przenoszono pocztę. Trasy w kanałach miały aż 25 kilometrów długości. Nie wszyscy wyprawy te wytrzymywali jednak fizycznie i psychicznie. Wielu ludzi zginęło w kanałach z powodu ataków Niemców, którzy wrzucali do środka np. granaty, albo też w wyniku stratowania przez przerażony tłum.
„Kubuś” to nazwa samochodu pancernego, który został skonstruowany przez powstańców do walki z faszystami.
Czy wiedziałeś, że Radiostacja „Błyskawica” została skonstruowana przez Antoniego Zębika? Był to członek Związku Walki Zbrojnej.
W Powstaniu Warszawskim walczyło około 45-50 tysięcy Polaków. Przeciwko nim stanęło, w kulminacyjnym momencie, 50 tysięcy Niemców. Polacy nie mieli jednak większych szans – byli słabo uzbrojeni. W broń palną wyposażonych było niespełna 10 procent wszystkich Powstańców. Niemcy mieli do dyspozycji każdy rodzaj broni, łącznie z bronią pancerną i artylerią.